İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Girişimcilik Dünyasının Acı Kaybı Tony Hsieh: Sevilen, Başarılı Ama Mutsuz Bir Girişimci

Tony Hsieh’ın kendine zarar verdiği hayatının son ayları hakkında ortaya çıkan yeni detaylar trajik bir hikâyeyi anlatıyor: Hsieh, kırk altı yaşında, başkalarının ulaşmak için bütün hayatını harcadığı başarılara ulaşmış bir girişimciydi. Birçok inanılmaz başarılı girişimine, çok satan bir kitaba, bir sürü paraya ve onun gibi girişimcilerin saygısı ve takdirine sahipti. En sonuncusu üzücü olan kısmı. Vefatından beri onunla ilgili demeçlerden anlayacağımız üzere Hsieh, sadece takdir edilmiyordu, aynı zamanda ruhu ve cömertliği nedeniyle çok seviliyordu da. Ama maalesef mutluluk dağıtmayı misyonu haline getirmiş olan adam, kendi mutluluğunu bir türlü bulamıyordu. 

The Wall Street Journalve Forbes‘un raporlarına göre, Hsieh depresyon ve madde bağımlılığıyla savaşıyordu. 27 Kasım tarihinde dokuz gün önce evinde çıkan yangında aldığı yaralanmalar yüzünden hayatını kaybetti. Böyle trajik bir sonla karşılaşan ne ilk ne de maalesef son girişimci o… San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü olan Michael Freeman’ın yönettiği bir araştırmaya göre girişimciler, girişimci olmayanlara nazaran yüzde 30 oranında daha yüksek depresyon geçmişine sahip olma olasılığına sahipler. Girişimcilik, kişinin hayatında zaten izole olmaya yol açabiliyor. Lisanlı psikoterapist ve Y Combinator adlı start-up’lara ivme kazandıran firmanın eski koçu olan Amy Buechler, gerilimin girişimciler için sürekli bir hal olduğunu söylüyor. Forbes’un raporuna göre koronavirüs pandemisi Hsieh’ın yalnızlık, depresyon ve ilaç bağımlılığıyla olan savaşını daha da zorlaştırdı.

Birden çok haber kaynağının raporları karşımıza nadiren yalnız bir adamın görüntüsünü çıkarıyor. Journal’ın raporuna göre, Las Vegas’ta başlattığı yeniden canlandırma projesinin bir benzerini yeniden gerçekleştirmek amacıyla Utah’ın Park City şehrine taşındıklarında arkadaşlarına ve tanıdıklarına da oraya taşınmaları için para ödemiş. 16 milyon dolarlık, 1611 metrekarelik malikanesini buluşmalar ve müzik performanslarıyla doldurmuş. Forbes ve The Journal’ın dediğine göre çevresini arkadaşları ve ailesiyle sarmış olsa bile bu insanlar Hsieh’ın kendine zarar veren davranışlarına destek veren ve ona sadece evet diyen insanlardı. 

“Eylül ayında depresyon ve mental sağlık sorunlarıyla uğraşan girişimciler ile ilgili raporumu sunduğumda izolasyon sorunu sürekli konu oldu. Genelde girişimciler bir şirket kurmanın ilk adımlarında bu sorunla karşı karşıya kalıyorlar ünlü start-up’lar zaman ve enerjilerinin gittikçe daha fazlasını emerken önemli ilişkilerini ihmal edebiliyorlar,” diyor Buechler. Bu tabii ki bir girişimcinin yaşamında zamanla kaybolmayan bir problem. 

Seri girişimci olan Al Doan da kurduğu şirketi Missouri Quilt Co. başarıya ulaşırken kendini gittikçe yalnızlaşırken bulmuş olanlardan. Doan’ın dediğine göre şirket büyüdükçe en önemli ilişkilerinin bile tonu değişmiş— zamanında sahip oldukları yakınlık ve samimiyet yok olmuş. Missouri Quilt Co. şirketini en başında annesine yardımcı olabilmek üzere kurmuş. Ama zamanla ona karşı olan yardımcı rolü—faturalarını ödeyen kişi olmak— ilişkilerinin üstüne geçmiş. Eğer şirket başarısız olursa annesine karşı değersiz hissedeceğinden korkmaya başlamış. Ağustos ayında bana “Eğer başarısız olsaydım onun gelirine mal olur ve korkunç birine dönüşürdüm. Bunun doğru olmadığını fark ettim ama aklım hep bu sonuca odaklanıyordu. Ben savaş dönemindeki generaldim ve her şey benim sorumluluğumdaydı.” Missouri Quilt Co. her şekilde, inanılmaz başarılı oldu—2016 yılında Doan işini bıraktığında depresif bir döneme girdi ve kendine daha önceden sahip olduğu girişimci ve lider rolünden sıyrılacak yeni bir amaç ve yaklaşım bulmakta zorlandı. 

Buechler izolasyon ve depresyonla mücadele eden girişimcilere koçluk yaparken “sorumluluk partnerlerinin” gerekliliğinden bahseder. Bu insanlar ve arkadaşlar sizi en diplerinizden yukarı çeker çıkarır ve size hâlâ bir değeriniz olduğunu hatırlatır. 

Forbes’a göre Hsieh’ın hayatında ne olduğunu gören ve ona yardım etmek isteyen insanlar vardı. Bir arkadaşı olan şarkıcı Jewel, ona yolunu şaşırdığıyla ilgili direkt bir not yazdı: “Söylemeliyim ki bence iyi gözükmüyorsun ve iyi düşünemiyorsun. Çok fazla ilaç alıyorsun ve bu, dünyayla olan bağlarını koparıyor. Etrafını çevirdiğin insanlar ya cahil ya da kendini öldürmende sana yardımcı oluyorlar.”  

Hsieh için maalesef bu, trajik bir şekilde geç kalmış bir mesajdı.

Yazan: Lindsay Blakely

Çeviren: Duru Berkman

Orijinal Makale: https://www.inc.com/lindsay-blakely/tony-hsieh-isolation-addiction-mental-health-struggle.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.