İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kitap Raflarında da Cinsiyet Eşitliği Yok: Her 5 İş Kitabı Yazarından Sadece 1’i Kadın

İş dünyasına yönelik kitaplar yayımlayan ve içerik üreten Hümanist Kitap, son iki yılda Türkiye’de satışa çıkan iş kitaplarını incelediği verileri paylaştı. İlginç detaylara dikkat çeken çalışmada Türkiye’de yayımlanan iş kitaplarının röntgeni çekiliyor.

İş hayatındaki hareketliliğin yayıncılık tarafına da pozitif yansıdığının altını çizen Hümanist Kitap kurucusu Menekşe Polatcan Serbest, “Ülkemizdeki ticari hareketlilik ve trendlerin iş kitaplarına direkt yansıdığını görüyoruz. Çalışmada görüldüğü gibi liderlik ve girişimcilik gibi alanlardaki yayınların ağırlığı artarken kadın yazar oranında da önemli bir artışın olması çok olumlu bir gösterge. Ancak hala alacak çok yol var; iş hayatındaki cinsiyet eşitsizliği sorunu net şekilde kitap raflarında da kendini gösteriyor.” şeklinde çalışmayı yorumladı.

Türkiye’deki kitabevlerinde 2022 ve 2023 yıllarında ilk baskısı yayınlanan iş kitaplarına bakıldığında; toplam eser sayısı 224 adet olarak gerçekleşti. Sadece piyasaya yönelik, akademik amaçlı olmayan ve yaygın dağıtımı olan eserlerin dahil edildiği çalışmada, yayımlanan iş kitaplarının 99 tanesinin 2022 yılında ve 125 tanesinin ise 2023 yılında yayımlandığı görülüyor. Bu veri, 2023 yılında 2022’ye göre ilk kez yayımlanan iş kitaplarının sayısında %26 artış olduğunu gösteriyor.

Kişisel Gelişim ve Finans Kitapları Oransal Olarak Azalırken Satış/Pazarlama, Yönetim/Liderlik ve Girişimcilik Kitapları Yükselişte

Bu kitapların her iki yıl için kategori bazında dağılımlarına bakıldığında;

İnsan kaynakları kategorisindeki eserler %1,1 iken 1,5 olmuş,

Finans ve ekonomi alanındaki eserler %22,3 iken 17,6’ya düşmüş,

Satış ve pazarlama alanındaki eserler %19,1 iken 21,4’e yükselmiş,

Biyografi/otobiyografi eserleri %3,2 iken 2,3’e düşmüş,

Liderlik ve yönetim eserleri %36,2 iken 40,5’e yükselmiş,

Girişimcilik kitapları %6,4 iken 7,6’ya yükselmiş,

Kişisel Gelişim kitapları %11,7 iken 8,4’e düşmüş.

En Çok İş Kitabı Haziran, Ekim ve Kasım Aylarında Yayımlanıyor

Genellikle iş kitaplarının hangi ay yayınlanması gerektiği bir merak konusudur. En iyi mevsimin ekim-kasım dönemi olduğu hâkim görüştür ancak durumun tam da böyle olmadığı, haziran ayında kitap adetlerinin zirveye tırmandığı çalışmada dikkati çekiyor. 2022 ve 2023’te yayımlanan tüm iş kitaplarına bakıldığında, aşağıdaki takvim ortaya çıkıyor:

2022 ve 2023 yılında ilk baskısı yayımlanan kitapların sayfa sayılarına bakıldığında ise azalma trendi olduğu fikrini destekler bir tablo ortaya çıkıyor. İki yılın sayfa sayıları karşılaştırıldığında 2022 yılında sayfa sayısı ortalaması 255 iken 2023 yılında ortalamanın 250’ye düştüğü görülüyor. Sayfa sayılarındaki dağıtım ise şu şekilde:

Yazarlar incelendiğinde ise, Türk yazarların %52,4 ile sayısal olarak küçük bir farkla önde iken iki yıl toplamında yabancı yazarlı kitapların (çeviri eser) oranı %47,60 olarak tabloda yerini aldı.

Geçen Yıla Göre Kadın Yazar Sayısı İkiye Katlandı

Yazarların cinsiyetlerin göre bakıldığında ise, kadınlar aleyhindeki tablo burada da göze çarpıyor. İki yılın toplamında kadın yazarların kaleme aldığı kitaplar %15,6 iken (kadın ve erkek eşyazarlı kitaplar dahil), erkek yazarların oranının %84,4 olduğu görülüyor.

Yıllar bazında karşılaştırıldığında ise, 2023 yılında kadın yazar oranı yüzde 100’e yakın artışla %19,1 olmuşken erkek yazarların oranı %80,9. 2022 yılında ise bu oran %10,6 kadın yazara karşılık %89,4 erkek yazar şeklindeydi.

Hümanist Kitap Hakkında:

Hümanist Kitap (https://www.instagram.com/humanistkitap), 2008 yılından bu yana kurgu dışı ve özellikle işi kitaplarına odaklanmış bir yayınevidir. 2019 yılından bu yana Kadıköy Kozyatağı’ndaki 200 m2 kitabevinde tüm kategorilerde kitap satışı yürütmekte ve imza günleri, yazar söyleşileri organize etmektedir.

Platin Dergisi ve Ekonomi Gazetesi kitap ödüllerinde farklı yıllarda altı kitabıyla farklı kategorilerde ödül almış olan Hümanist Kitap, bugüne kadar 200’e yakın eser yayımlamıştır.

https://www.humanistkitap.com/

İletişim: Menekşe Polatcan Serbest (Hümanist Ajans A.Ş., Kurucu)

0537 512 60 92

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.