İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IKEA Katalog Basımını Durdurdu

“2021 kataloğu, Ikea’nın son katalog çalışması olacak.”

Ikea kataloglarının İncil’den daha fazla tirajı olduğu söyleniyordu. Ancak önümüzdeki yıl İncil’in yaklaşık 40 milyon kopyasının dünya çapında dağıtılması beklenirken, İsveçli mobilya devinin kataloğu, talep düştüğü için yetmiş yıl sonra ilk kez basılmayacak.

Ikea çalışanı olan Konrad Grüss yaptığı açıklamada, “Basılan kataloglarımız, 70 yıldır en çok bilinen ve en sevilen ürünlerimizden biri oldu ve dünya çapında milyarlarca insana ilham kaynağı oldu” dedi. “Kataloğun artık eskisinden daha az talep aldığını görüp bu başarılı yolculuğu tadında bitirme kararı aldıkları” da sözleri arasındaydı.

İlk katalog 1950’de yalnızca İsveç’te yayınlandı. 16 sayfa olan bu katalog ile şu ana nazaran daha basit ve siyah-beyaz çizimler yoluyla ürünler sergileniyordu. 

Bu 16 sayfa, bir yıl sonra, Ikea’nın kurucusu Ingvar Kamprad tarafından ön kapağında kahverengi döşemeli sallanan sandalyeyle bir araya getirilerek 68 sayfaya çıktı. Yalnızca İsveç’in güneyinde yaklaşık 285.000 kopyası dağıtıldı. Kısa sürede çağdaş modern yaşamın “yıllığı” gibi olan bu dergi basic mobilya aşıkları için başucu kitabı haline geldi. Hatta bazı kütüphaneler, bir koleksiyon ögesi haline gelen bu katalogları arşivlerinde saklarlar.

Konrad Grüss, derginin 1998’den beri online ortamda mevcut olduğunu ve bu yolla basılı halini demode yapsa da online derginin de aynı şekilde kaldırılacağını söyledi. 

Bu karar, uzun vadede alınmış bir şeyin parçası, çünkü aynı zamanda artan sayıda mobilya girişiminin oluşturduğu bir rekabet ekosistemiyle de mücadele ediyor Ikea.

Ikea üzerinden yapılan online alışveriş, alınacak ürünleri sanal gerçeklik kullanarak yansıtması sayesinde geçen yıl %45 artmıştı.

2021 yılında çıkacak olan son kataloğunda Ikea, DIY (Do It Yourself/Kendin Yap) tasarımlar için ipuçları ve ilham verici fikirlerin yer aldığı bir kitap biçiminde bu geleneğe veda etmeyi planlıyor.

Kataloğun geleceğiyle ilgili görüşmeler dört yıldır devam ederken, Grüss, kesin kararın son birkaç ay içinde 2022 baskısı üzerine tartışmalar sürerken verildiğini belirtti.

Ünlü katalog, rekoruna 2016’da 32 farklı dil ve 200 milyon tiraj ile ulaşmıştı.  

Genellikle tiraj bakımından kataloğun; İncil, Kur’an-ı Kerim ve Harry Potter kitaplarını aştığı söylentileri hakkında Konrad Grüss kesin bir bilgiye sahip olmadığını bizlere iletti. 

Kaynak: https://www.theguardian.com/business/2020/dec/07/ikea-to-stop-printing-catalogue-after-70-years-as-customers-move-online

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.