İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Sözleşme İmzalarken Neden Avukat Desteği Almalısınız?

Girişimciler, işverenler, ticaretle uğraşanlar sözleşme imzalarken bir avukata danışmaktan; yakın çevresiyle ticaret veya alım satım yapanlar ise aradaki güven ilişkisine dayanarak bir sözleşme imzalamaktan kaçınıyor. Oysa bir avukata danışmak sizi hem sözleşmenin düzenlenmesi ve sözleşmenin imzalanması hem de sözleşmenin feshi esnasında daha avantajlı konuma getirir. 

Bir avukat tarafından yazılan veya incelenen bir sözleşmenin mahkemede uygulanması daha kolaydır.

Kurulan bir sözleşmede tarafların en büyük güvencesi diğer tarafın yapması gerekeni yapmadığı durumlarda cezai şartların ya da yaptırımların hukuki yollar ile uygulanabilmesidir. Ancak yalnızca genel şartların bulunduğu yani size özel düzenlenmemiş bir sözleşme veya kendi yazdığınız sözleşme haklarınızın istediğiniz gibi korunamamasına neden olabilir. Zaten yalnızca güven ilişkisine dayalı yazıya dökülmemiş sözlü anlaşmaların uygulanması her zaman hem ispat hem de uygulama açısından zordur ve belirli türden hukuki işlemler için (devir, satış, ön alım…) geçerli bile değildir.

Bu sebeple, sözleşmelerin bir avukat danışmanlığında hazırlanması veya incelenerek imzalanması sözleşmedeki menfaatiniz açısından hayati öneme sahiptir.

Gereksiz masraflardan ve risklerden kaçınmanızı sağlar.

Avukatlar, sözleşme taraflarının sorumluluklarını ve kaçınmaları gereken hususları net bir şekilde ortaya koymakta ve ortaya çıkabilecek sorunları tahmin edebilmektedir. Bu nedenle, avukatlar başkaları tarafından yazılan sözleşmeleri gözden geçirirken eksik olabilecek önemli noktaların giderilmesi ve ileride doğabilecek masrafların önlenmesi açısından size yol gösterici olacaktır. Yine, sözleşme çerçevesinde sizin kontrolünüz dışında ortaya çıkan durumları lehinize nasıl çevirebileceğiniz hususunda sizi koruyacak maddeler ekleyip çıkartarak her koşulda menfaatinize bir sözleşme imzalanmasını sağlar.

Sözleşme standartları size veya işletmenize uygun olacak şekilde düzenlenir.

Danıştığınız avukat sektörünüze ilişkin temel yasal düzenlemeleri ve sözleşme hükümlerini inceleyip, size ve durumunuza en uygun hale getirerek haklarınızı korumanızı sağlar. Zira sınırları sizin aleyhinize zorlayan bir sözleşme imzalamanız piyasadaki saygınlığınızı kaybetmenize, yatırımınızın değer kaybetmesine ya da beklenmedik hukuki sonuçlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Örneğin, ticari kira sözleşmeleri neredeyse her zaman ev sahibini kayırmaktadır. Bir şeyler ters giderse ağır sonuçları olan yüksek kira ve bakım ücretleri uygulanmasına neden olabilir. Bir avukat haksız hükümleri tespit eder ve bunların nasıl yeniden yorumlanması konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Sözleşmenin feshi veya sona ermesi hükümlerinin lehinize olacak şekilde düzenlenmesinde yardımcı olur.

Sözleşmenin imzalanması ve yürürlüğü kadar sona ermesi de taraflar açısından zorluklara neden olabilir. Bir sözleşme süreye bağlı olabildiği gibi maalesef bazen istenmedik olaylar da sözleşmeden kaynaklı sorumlulukların yerine getirilmesini güçleştirebiliyor bunlar salgın hastalıklar, doğal afetler ya da ekonomik krizler olabilir. Bu gibi durumda sözleşmeden çekilmek veya sorumluluklarınızı hafifletecek hükümler ile nefes almanızı sağlamak bir avukat desteği ile sağlanabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.