İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Duygusal Zekâsı Yüksek İnsanların Yeni ve Zorlu Bir İşi Olduğunda Yaptıkları 4 Şey:

Yeni işler stres vericidir. Özellikle biraz da gergin iseniz. Duygusal olarak zeki bir yaklaşımı benimsemek her şeyi değiştirebilir. Yeni bir işe başlamak heyecan vericidir ama aynı zamanda sinir bozucudur. Herkesin herkesi tanıdığı bir sınıfa yürürken okuldaki yeni çocukmuşsunuz gibi hissetmenizi sağlayabilir. 

Bir Accountemps anketine göre, yeni işe alınanların yarısı ve yöneticilerin yüzde 60’ı, “ipleri ele almanın” yeni bir işin en zorlu parçası olduğunu ileri sürmektedir. İşin nasıl yapılacağını çözmenin yanı sıra, ek olarak yeni patronunuzu ve iş arkadaşlarınızı tanımanın stresi de var. Bu zaman zaman bunaltıcı hissettirebilir. 

Yine de, bu zamanlarda daha elverişli bir şekilde gezmek, stres seviyemizi düşürmek ve bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için yapabileceğimiz basit şeyler var. Duygusal zekamızı kullanmak, eğlenceli olmasa bile en azından bu zamanı daha az yıldırıcı hale getirmemize yardımcı olabilir. İşte duygusal olarak zeki insanların ‘zorlu, yeni bir rolde’ yaptığı dört şey: 

Öz Farkındalık Uygulaması: 

İyi bir öz farkındalığa sahip olmak, yeni bir işe başladığımızda yaşadığımız birçok duyguyu tanımlamamıza ve yönetmemize olanak tanır. Bir dizi duyguyu deneyimlemenin normal olduğunu farkında olmak önemlidir. Yeni şirketinizdeki her birey o şirkette çalışmaya başladıklarında bu tür hislere sahip olmuştur. – bunu hatırlamak olaylara mantıklı yaklaşmamıza (mantıklı değerlendirmenize) yardım eder.

Öz farkındalık, yanıt vermeden önce yavaşlamamıza ve bir durumu daha iyi anlamak için zaman ayırmamıza izin verir. Ayrıca gerçekten istediğimiz ve heyecanlandığımız bir işte bile, yeni şeyler öğrenmenin doğal olarak bazı zorlukları ve rahatsızlıkları beraberinde getirdiğini hatırlamak önemlidir. Aynı derecede önemli olan, yeni işin bize göre olamayabileceğini anlayacak kadar kendimizi tanımaktır. Zihninizi açık tutun ve nasıl hissettiğinizi kontrol etmek için kendinize zaman ayırın. 

İlişki Kurmaya Odaklanın: 

İş yerinde birçok yeni insanla ilişki kurmaya çalışmak, bir mayın tarlasında geziniyor gibi hissettirebilir. Kime güvenip güvenmeyeceğimizi sorularla gitmemiz gerektiğini veya yeni görevlerde yardıma ihtiyacımız olduğunda merak ediyoruz. Unutmayın, iş yerinizin karmaşık sosyal dinamiklerini hemen çözmek zorunda değilsiniz. Açık, arkadaş canlısı olmaya ve kendinizi herkese tanıtmak için yolunuzdan çıkmaya odaklanın. İyi bir ilk izlenim bırakmak, herhangi bir yeni işte uzun vadede başarı için önemli olacaktır. 

Sosyal farkındalık, duygusal olarak zeki insanların bir organizasyonun kültürünü ve iç işleyişini tanımlamayı öğrenmelerine yardımcı olur ve onların yeni iş yerlerine daha kolay geçiş yapmalarını sağlar. Yeni bağlantılar kurarken iyi bir başlangıç, rekabetçi pozisyondakiler yerine yeni başlayanları aramaktır. Bu insanlar muhtemelen benzer duygular ve zorluklar yaşıyorlardır. Bunun anlamı, karşılıklı destek için birbirinize güvenebilirsiniz. 

Bir Topluluk Bul: 

Speaking of Purpose podcast’inin sahibi ve Benevity hayırsever bağış yönetimi platformu Baş Etki Sorumlusu Sona Khosla, “Yeni bir role başlarken işe ait olma duygusu önemlidir” diyor. “Anlamlı sosyal bağlantılar yaratmak için yeni çalışanlar, Çalışan Kaynak Gruplarına aktif olarak üyelik arayabilir. Çok sayıda yakınlık grupları her büyüklükteki şirkette çoğalarak, paylaşılan tecrübelerin etrafında bir araya gelerek, yeni çalışanların gelişebilecekleri bir vakfın oluşturulmasına yardım ediyorlar. 

Sorular Sor: 

Duygusal zekâsı yüksek insanlar yardım istemekte ve aktif dinleme pratiği yapmakta iyidirler. Örneğin; patronunuzun ve iş arkadaşlarınızın beklentilerini anladığınızdan emin olun ve varsayımlarda bulunmaktan kaçının. Beklediğinizden daha fazla hareket alanınız olduğuna şaşırabilirsiniz. Empati, herkesin anlamanıza yardımcı olacaktır. -kendi baskıları ve stresleri altında çalışan üstünüzdekiler ve çevrenizdekiler dahil- 

Yapılacak en kötü şey, bunalmış hissettiğinizi kimseye söylememek ve her şey yolundaymış gibi davranmaktır. Patronunuza veya meslektaşlarınıza nasıl ilerleyeceklerini ve yardım için nereye gideceklerini sorun. Proaktif olun ve durumunuzda neyin yardımcı olabileceği konusunda patronunuz için önerilerde bulunun. Çoğu insan üstesinden gelebildikleri zorluklar hakkında konuşmayı sever. 

Yeni bir pozisyona başladıklarında zor bir durumu hatırlayıp hatırlamadıklarını ve sorunun üstesinden gelmelerine neyin yardımcı olduğunu sorun. Sizi işe alan kişilerin başarılı olmanızı istediğini unutmayın. Bunu yapmanıza yardımcı olmaları için onlara fırsat tanıyın. 

HARVEY DEUTSCHENDORF 

Kaynak: https://www.fastcompany.com/90784348/4-things-emotionally-intelligent-people-do-when-they-have-a-tough-new-job 

Çeviri: Hümanist Kitap Blog

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.