İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Radarınızda Olması Gereken Startuplar

Yeni bir iş modeli olarak startuplar gün geçtikçe sayılarını arttırmaya ve yükselmeye devam ediyor. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi’nde başlatılan bu yeni iş modeli şu an tüm dünyaya yayılmış bulunmakta. Her yıl birçok startup girişimi duyurulsa da özgün fikir ve girişimleriyle bazı startuplar sektörü daha çok heyecanlandırıyor. Sektörü hareketlendiren yeni startuplardan birkaçı şu şekilde: 

FINCH

Yatırım yapmak her ne kadar popüler olsa da daha önce borsa veya fonlara yatırım yapmamış kişiler için zor olabilir. New York merkezli Fintech firmasının girişimi olan Finch, kullanıcılarına yatırım yapmanın faydalarını ve hepsi bir arada hesabın esnekliğini sağlıyor. Her 5 kişiden 1’inin yatırım hesabı olmadığı Y kuşağını hedefleyen startup, amacını ise bu kullanıcıları yatırıma teşvik etmek olduğunu söylüyor. Kurucu Neel Ganu verdiği bir röportajda Finch’i şöyle açıklıyor: 

“İş için para ortaya koymak zor. Bunu daha basit hale getirmek, insanların parasını ulaşılabilir bir yerde tutmak ve insanları yatırım yapmaya teşvik ederek bugün çalışma şeklini değiştirmek istiyoruz.”

Finch’de hesap açmak için minimum miktar ve gizli ücret yok. Kullanıcıların bakiyelerini benzersiz risk profilleriyle çalıştırarak gelir elde etmelerini sağlıyor.  Geçen ay 1.8 milyon dolarlık fon alan Finch’i şu ana kadar 200 kişi kullanmış ve 4 bin 500’den fazla kişi de sırada bekliyor. 

GRIN

Dijital ortodonti platformu olan Grin aldıkları 4.3 milyonluk yatırım fonunu geçen ay duyurdu. Yerel ortodontistler ile hastaları ilk olarak dijital ortamda bir araya getirmeyi hedefleyen startup, platformunun yanı sıra tıbbi cihazıyla da sektöre girişini yapıyor. Mobil uygulamasının yanında hastanın yanaklarını geri çekerek dişlerinin görünmesini sağlayan tıbbi cihazı Grin Scope FDA onayını da almış bulunmakta. 

Geçen yıl ekibini iki kat büyüten startup, yeni araçlar için mühendislik kaynaklarına yatırım yapacaklarını ve bünyelerine yeni doktorlar katmayı planladıklarını açıkladı.  Startup, 3M Oral Care Solutions Division ile stratejik dağıtım anlaşması imzalayarak da Grin Scope için ülke çapında ilk distribütörünü de bulmuş oldu. 

ZUPER

Seattle merkezli bir startup olan Zuper akıllı iş gücü ve müşteri yönetimi platformu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Başlangıç için 1.1 milyonluk fon topladığını duyuran startup, yönetim için ise Microsoft’un eski ürün lideri olan Anand Subbaraj’ı CEO olarak atadıklarını açıkladı. 

Yeni sermayesi ile Zuper, Kuzey Amerika ve diğer bölgelerde agresif büyüme ve genişlemeyi teşvik etmek için platform yeniliklerinin yanı sıra satış ve pazarlamaya yatırım yapmaya devam edecek. Ayrıca yeteneklere de yatırım yaparak tüm departmanlarına ABD ve Hindistan’dan işe alım yapacağını duyurdu. 

SHOPPINGIVES

Bir sosyal etki ticaret platformu olan ShoppinGives’in merkezi Chicago’da bulunuyor. Bu yeni girişim Caffeinated Capital, Tuesday Capital, SciFi VC, Background Capital, Red Dog Capital ve 20VC’yi içeren bir grup yatırımcı tarafından yönetilen 5.5 milyon dolarlık fon toplamış durumda. 

ShoppingGives, her satın alma işleminde perakendeci tarafından finanse edilen bir bağış oluşturarak müşterilerin en sevdikleri vakıfları desteklemelerini sağlar. Perakendeci tarafında ShoppingGives, düzenlemeleri, raporları ve bağışları yönetirken, kâr amacı gütmeyen vakıflar için ise kampanyaları pazarlama kanallarında entegre etmelerine yardımcı olur.

LABSTER

Labster, lise öğrencilerine risksiz bir ortamda çevrimiçi olarak çeşitli deneyler yapma fırsatı sunan bir platformdur. Bu startup öğrencinin bilim, fizik ve kimya deneylerini gerçekleştirmek için modern laboratuvarlara erişiminin olmadığı üçüncü dünya ülkeleri için mükemmel bir çözüm sunuyor.

Labster ile öğrenciler en son teknolojileri, yeni deney yapma yollarını öğrenebilir ve doğrudan evlerinden pratik öğrenme deneyimi elde edebilirler. Şirketin amacı, az maliyet ve standart yöntemlerle öğrenmeyi önemli ölçüde iyileştiren, kolayca ölçeklenebilir çevrimiçi çözümler oluşturmaktır. Yatırımcısı Owl Ventures olan startupa 34 milyon dolarlık bir yatırım yapılmıştır.

AIRALO

Yurtdışına seyahat edildiğinde kullanıcılarına ekonomik sim kart ve ulaşım sağlayan Airalo, kapsamlı bir startup olarak karşımıza çıkıyor. 100’den fazla destinasyonu kapsayan Airalo ESIM’leri dünyanın her yerinden uygun bir fiyata alabiliyorsunuz. Airalo SIM kartları tüm akıllı telefonlar, tabletler ve hatta bazı PC’ler ile de uyumludur. Avantajı ise normal SIM kartını çalışmadığı yerlerde bağlantıda kalmak için Airalo’yu kullanabilmenizdir.  Yatırımcısı Lightspeed Ventures olan Airalo şu ana kadar 1.9 milyonluk fon aldı. 

Kaynakça

  1. Hall, C. (2020, 18 Eylül). Startups to Watch: Finch, Grin, Zuper, ShoppingGives. Erişim adresi https://news.crunchbase.com/news/startups-to-watch-finch-grin-zuper-shoppinggives/
  2. Sajid, A. (2020, 6 Ağustos). 70 Best Startups You Need to Watch Out for in 2020. Erişim adresi https://www.cloudways.com/blog/best-startups-watch-out/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.