İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pazarlama Tutkunlarının Dinlemesi Gereken Podcastler

Telefon ve bilgisayarlarımızdan eksik olmayan dijital platformlar, aslında yurtdışında senelerdir çok takip edilen fakat ülkemizde popülerliğini yeni kazanmış bir içeriği hizmetimize sunuyor: Podcast. Sesli bloglar olarak düşünebileceğiniz podcast’ler, üreticilerinin de artmasıyla çok geniş bir yelpazede içeriğe sahip. Her geçen gün artan dinleyici kitlesiyle ilk çıktığı zaman sadece Apple kullanıcılarına özel olan podcast içerikleri, şu an her telefon ve platformda ulaşılabilir durumda. 

Siyaset, medya, spor müsabakaları, sanat etkinlikleri, bilim hatta psikiyatri alanlarında bile sayısız kayıt bulunabiliyor. Genelde bir seri halinde yayınlanarak farklı konular çerçevesinde ilerlemeleri, podcast yayınlarının devamlılığını sağlıyor. 

Günün her anında sadece kulaklığınızı takarak keyifle dinleyebileceğiniz podcast’ler arasında, size iş dünyasında da yardımcı olabilecek örnekler bulmanız mümkün. Öğrenme ve bilgi alma sürecinizi mesleki podcast’lerle hızlandırabilecek olmanızın yanı sıra, gittikçe dijitalleşen iş dünyasına yine dijital bir yolla giriş yapacak olmanız da cabası. Gelin iş dünyasında, pazarlama alanına dair başarılı podcast’lere yakından bakalım.   

  • The Marketing Companion

Sunuculuğunu pazarlama uzmanı Mark Schaefer ve konuşmacı Tom Webster’in yaptığı ‘The Marketing Companion’ isimli podcast serisi, sosyal medya gündemi, yenilikler ve içerik pazarlaması gibi konular üzerine keyifli bir dinleti sunuyor. 

  • Content Warfare Podcast

Bir röportaj formuna sahip olan bu podcast serisi, içerik üreticilerinin başarı sırları ve tavsiyeleri çerçevesinde anılarını da paylaşarak dinleyicilere ulaştıkları bir seri. Sunuculuğunu Ryan Hanley’in yaptığı ‘Content Warfare Podcast’, bu bağlamda pazarlama uzmanları, stratejistler, ve sosyal medya uzmanlarını konuk ediyor.

  • Copyblogger FM

Yayın içeriği özellikle içerik üretimi, dijital pazarlama ve metin yazarlığı üzerine olan ‘Copyblogger FM’, haftalık olarak yayınlanıyor ve Sonia Simone sunuculuğunda alanında uzman kişiler ile sohbet ediliyor.

  • The BeanCast

Halkla ilişkiler ve pazarlama alanlarına odaklanan bu podcast serisinin bir özelliği yuvarlak masa konuşmalarına benzeyen bir ortam yaratılıyor olması. Reklam, sosyal medya ve içerik pazarlaması üzerine konuşmalar bulmak mümkün.

  • Türkiye’de Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama danışmanı ve blogger Faruk Toprak’ın sunuculuğunu yaptığı ‘Türkiye’de Dijital Pazarlama’ serisinde, kampanya stratejileri, e-ticaret fikirleri, sanal pazarlar ve yeni uygulamalar gibi birçok alanda içerik bulmak mümkün. Çok uzun olmayan bu podcast bölümleri dinleyicilere rahat takip edilebilen faydalı bilgiler sunuyor. 

  • Digibus

2013 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk dijital iş geliştirme ajansı olan ‘Digibus’, dijital pazarlama, e-ticaret, iş dünyası ve kriz yönetimi üzerine podcast’ler yayınlıyor. Kendi internet sitelerinden de ulaşabileceğiniz bu kayıtlar ayrıca Spotify, Apple Podcast gibi platformlarda da mevcut. Ayrıca Covid-19 döneminin iş verimliliğine ve ticaret sektörüne etkileri üzerine yakın zamanda kaydettikleri podcast’lere ulaşabilirsiniz. 

  • Marketing Over Coffee

Yarım saatlik bölümler olarak yayınlanan ‘Marketing Over Coffee’ serisi, pazarlama dünyasındaki en güncel haberleri dinleyiciler ile haftalık olarak buluşturuyor. Bir haber programı tadında da ilerleyen bölümlerde ayrıca metin yazarlığı, e-posta pazarlaması ve kampanyalar üzerine içerikler bulmak da mümkün.

  • Behind the Numbers

Dijital pazarlama şirketi eMarketer tarafından yayınlanan bu seri, medyada dijital pazarlama ve pazarlama sektörünün iş dünyasına etkileri üzerine odaklanıyor. Ayrıca marka güvenliği, yapay zekâ ve reklam üzerine içerikleri de mevcut. 

  • Akimbo

Amerika’lı yazar Seth Godin’in yayınladığı ‘Akimbo’ isimli podcast serisinde görebileceğimiz farklılıklardan biri, her bölüm bir hikâye anlatıyor olması. Bir tüketici, bir şirket veya bir olay üzerinden devam eden yayınlarda, pazarlamanın tüketiciyle buluştuğu anlar inceleniyor.

  • HBR IdeaCast

Harvard Business Review tarafından yayınlanan seri, liderlik ve iş dünyası üzerine içerikleri ile pazarlama dünyasındaki dinleyiciler için çok önemli bir yayın. 700’den fazla bölümüyle, girişimciler ve iş sahiplerinin hayatlarına ışık tutarak tüketici davranışlarını, işe alım stratejilerini ve pazarlama sektörünü inceliyor. 

Pazarlama dünyasını yakından öğrenmek isteyenler için çok verimli olabilecek podcast’lerin, ayrıca pazarlama amacıyla büyük markalar tarafından da kullanıldığını söylemeden geçmemek gerekiyor. Dinleyicilerinin artmasıyla, dijital bir pazar haline gelen podcast’ler, genç nüfusa ulaşmak için de benzersiz bir yol. Bu şekilde markalar kendi içeriklerini de üreterek hem reklamlarını yapabiliyor hem de hedef kitlelerine rahatça ulaşabiliyor. General Electic’in yayınladığı bilim kurgu serisi, Adidas’ın spor dünyası üzerine yayınladığı seri ve Netflix gibi platformların podcast yayınları bunlara örnek olarak sayılabilir.  

Kaynaklar

https://digibus.com.tr/podcastler/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.