İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sheryl Sandberg: “Neden Çok Az Sayıda Kadın Lider Var?”

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, yaptığı konuşmada kadınların erkeklere kıyasla neden çok daha düşük bir yüzdeyle mesleklerinde en üst seviyeye çıkabildiğini irdeliyor. Sandberg, aynı zamanda üst düzey yönetici olmaya aday kadınlara da önerilerde bulunuyor.

“Dünyanın hiçbir yerinde kadınlar hiçbir meslekte yüksek düzeylere gelemiyorlar. Rakamlar açıkça gerçekleri anlatıyor. 190 devlet başkanı arasında dokuzu kadın. Dünyada meclisteki bütün insanlar arasında %13 ‘ü kadın. Kurumsal sektörün içinde üst düzeyde bulunan kadınlar, üst düzey yönetimde, yönetim kurullarında %15, 16’dan ibaret. Rakamlar 2002’den bu yana değişmedi ve tam tersine gidiyor. Kâr amacı gütmeyen, daha çok kadınlar tarafından yönetildiğini düşündüğümüz şirketlerde bile yüksek düzeyde görev yapan kadınlar: %20.
Bence, ülkelerin ve dünyadaki şirketlerin yarısı kadınlar tarafından yönetilmeye başladığı zaman, dünyamız daha iyi bir yer olacak.”

Sheryl Sandberg Kimdir?

Sherly Sandberg, 1969 doğumlu Amerikalı bir iş yöneticisi, Meta Platforms’un COO’su ve LeanIn.Org’un kurucusudur. 2012’de Facebook’un yönetim kuruluna seçildi ve yönetim kurulunda görev yapan ilk kadın oldu. Facebook’a COO olarak katılmadan önce Sandberg, Google’da küresel çevrimiçi satış ve operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısıydı.  Çok satanlar listesine giren Lean In kitabı ile kadın liderliği üzerine dikkat çekici bir bakış açısı sundu. Sandberg, eşi SurveyMonkey’in CEO’su Dave Goldberg’i 2015 yılında aniden kaybetmesi ardından Adam Grant ile dayanıklılığı konu aldığı Option B kitabını kaleme aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.