İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

On İki Kadın Hikayesi: Kervan

On iki kadının birbirinden farklı hayatlarını, geçmişlerini, hikayelerini konu alan Kervan, zaman zaman aşk temasına yer verse de romantik bir roman olmaktan çok bir insan öyküsüdür. Kadınları ve tecrübelerini pembe gözlüklerle aktarmaz; tek boyutlu karakterlere yer vermez. Minik detaylarla süslediği bu karakterler adeta sayfadaki harfler olmaktan çıkıp gerçek hayatta etkileşimde bulunduğumuz tanıdıklarımız haline gelirler- budur bu kitabın insanda bıraktığı izlenim.

İnsanın özünü oluşturan en önemli unsur hayatı boyunca edindiği deneyimler olduğu için, kendini kitap karakterlerinde arayan insanların rahatça bu kitapta bulabileceğini düşünüyorum. Kalp kırıklığı, aşk, yas, nefret, aile bağları her insanın aklını meşgul eden konular olduğundan bu kitapta da ne kadar yer kapladığını görüyoruz. Ayrıca erkek-kadın ilişkilerinin derinliğinin ve karmaşıklığının da başarıyla da yansıtılması kitabın güçlü yanlarından biri. Bu ilişkilerin dinamiği ve gerçeğe yakınlığı insanın kitapla bir bağ kurmasını sağlıyor. 

Kitabın karakterlerinin hepsi oldukça farklı ve özel hikayelere, yaşanmışlıklara sahip ve öykülerin daha ilk cümleden insanı çeken bir yanı var- bir sonraki cümle için merak uyandırıyor insanda. Bunu yaparken asla insanı sıkan veya kafasını karıştıran bir dili yok. Gayet sade ve anlaşılır bir dille anlatmak istediğini koyuyor ortaya. 

Doğal olarak her zaman mutlu son yoktur hayatta ve her şey her zaman yolunda gitmez. Kitapta da bu gerçeğin sıkça aşılandığını görüyoruz. Kadınlar ve düşünce yapıları üzerine derin bir inceleme olarak iyi bir iş çıkardığı söylenebilir- özellikle de bir erkek tarafından yazıldığı göz önünde bulundurulursa. 

Bir mesaj verme derdinde olmasa da çıkarılabilecek dersler her zaman olduğu gibi bu kitapta da var. Bu 12 ayrı öykü arasında sıkça dikkat çeken konu olan aşkın aslında fazlasıyla küçümsense de insanın hayatında ne kadar büyük bir rol oynadığını ve bazen kişinin hayatının gidişatını bile değiştirebildiğini görüyoruz. Bu denli insani konuları ele almasıyla öne çıkan bu kitap her yaştan her insanın ilgisini çekebilir.

https://www.humanistkitap.com/kervan-cavid-alakbarli

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.