İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Dönemin Öne Çıkan Yönetim Yaklaşımı: Hizmetkâr Liderlik

Yazarlar Sencer Özgür ve Mehmet Yıldırım Özel, “etki yaratan liderlik nedir” sorusunu tüm açılarıyla ve iş dünyasından liderlerinin görüşlerine yer vererek yorumlarken bireyler ve ekiplerin içindeki gücü ortaya çıkaracakları, vasatlıktan uzaklaşarak zorlukları birlikte aşacakları yolun “hizmetkâr liderlik”ten geçtiğini akıcı ve bilimsel bir dille sunuyor.

Hizmetkâr liderlik, liderliğin alışılagelmiş anlamına aykırı olarak işleyen bir yaklaşıma sahip olarak görülür: Liderlik denildiğinde zihnimizde canlanan görüntüler ile hizmetkâr olmanın birbiri ile tezat oluşturduğu düşünülür. Ancak bu iki yaklaşım, birbiri ile uyum içinde ve hatta birbirlerini güçlendirecek şekilde birleştirilebilir. Bunu sağlayan, kurumda yarattığı yüksek motivasyon kültürüdür. Bu etki ile sadece bir kişi veya organizasyon için değil, toplumsal boyutta da kazanımlar sağlanarak dönemsel zorluklar kolektif bir zihinle aşılabilir.

“Hizmetkâr liderlik sadece anlık ya da durumsal yaklaşımları değil, bunun ötesinde insanlığa sunduğu kazanımlardan oluşan ufku da tasvir ediyor,” diyen yazarlar, günümüzün zorlu koşullarında uzun vadeli başarı ve pozitif bir çalışma ortamı için çözüm olarak hizmetkâr liderlik modelinin altını çiziyor. Şimdiye kadar sunulmuş olan özellik, beceri, yetkinlik ve davranış göstergelerinden farklı olarak hizmetkâr liderlik yaklaşımı, sadece para veya hedeflere ulaşma motivasyonundan öte insani bir şefkat ve empati içeren bakış açısını ifade ediyor. Günümüzün yükselen değerleri olan insancıllık, çevre ve çeşitliliğe duyarlılık, şefkatli yönetim anlayışlarını da ifade eden ve özellikle zorlu dönemlerde anlam yaratabilen hizmetkâr liderlerin önümüzdeki dönemde iş dünyasının gündeminde daha fazla ön planda olacağı herkesin kabul ettiği bir gerçek.

Yazarlar Hakkında

Dr. Sencer Özgür, 2003 yılından bu yana Eczacıbaşı Topluluğu içinde çeşitli şirket ve pozisyonlarda görev almış ve akademik uzmanlık alanı olan örgütsel davranış konusunda araştırma, eğitim ve çalışmalar yürütmüştür.

Mehmet Y. Özel, özel sektörde yürüttüğü yöneticilik görevleri ardından kurmuş olduğu Qmark markası ile danışmanlık, lider ve yönetici koçluğu, mentorluk ve konferans sunumları (MOC) yapmaktadır. Yazarın daha önce yayımlanmış Kendine İnanmak Liderliğe İnanmak, Liderliğin 1001 Hali, Anlamlı Liderlik, Hep ama Hep ve Maviye Dair adlı eserleri bulunmaktadır.

Hümanist Kitap Yayıncılık Hakkında

İnsan odaklı yayın anlayışı çerçevesinde en başarılı eserleri profesyonellerle buluşturmak üzere 2008 yılında yola çıkan Hümanist Kitap Yayıncılık, iş dünyasına yönelik kaliteli ve güncel kaynakları okuyucularla buluşturuyor. Platin Dergisi İş Kitapları ödülleri de bulunan Hümanist Kitap Yayıncılık’tan çıkan kitaplara humanistkitap.com, N11, Amazon, Çiçeksepeti, Gittigidiyor, HepsiBurada ve Trendyol internet sitelerindeki Hümanist Kitap mağazalarından ve kitabevlerinden ulaşılabilir.

Eser Adı: Hizmetkâr Liderlik

     Yazarlar: Sencer Özgür, Mehmet Yıldırım Özel

     Yayıncı: Hümanist Kitap

Alınlık Bilgisi: İş Yönetimi

Satış Fiyatı: 30 TL

Cilt Bilgisi: Ciltsiz

Kâğıt Bilgisi: 80 gr Holmen

Basım Tarihi: Mart 2021

Sayfa Sayısı: 192

Kitap Boyutları: 13.5×19.5 cm

ISBN No: 978-605-70183-1-1Barkod: 9786057018311

HİZMETKÂR LİDERLİK

Hizmetkâr liderlik, liderliğin alışılagelmiş anlamına aykırı olarak işleyen bir yaklaşıma sahiptir. Bu özelliği ile karşımıza bir paradoks olarak çıkmaktadır. Liderlik denildiği zaman zihnimizde canlanan görüntüler, liderlerin hizmetkâr olmaları ile örtüşmez. Bildiğimiz anlamdaki liderler etki yaratırlar ve takipçilerini harekete geçirirler.

Peki, liderlik nasıl aynı anda hem hizmet etmek hem de etki oluşturmakla olabilir? Yani nasıl oluyor da kişi aynı anda liderlik yapan ve hizmet eden taraf olabiliyor?

İşte hizmetkâr liderlik yaklaşımı, bu iki kavramın olumlu yönlerini alarak birbirleriyle uyum içinde ve hatta birbirlerini güçlendirecek şekilde birleştirilmiş halidir. Bunu başarabilmesinin temelinde yatan güç, taşıdığı eşsiz motivasyonudur…

“Sizleri bir kıvılcım olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz.”Mustafa Kemal ATATÜRK

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.