İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Financial Times ve Mckinsey Yılın En İyi İş Kitapları Listesi Açıklandı

Uluslararası İngiliz iş gazetesi Financial Times ve başarılı Amerikan yönetim danışmanlık firması McKinsey&Company’nin iş birliğiyle 2020 yılının FT&McKinsey İş Dünyası Kitabı Ödülü’nün altı kitaptan oluşan kısa listesi geçtiğimiz hafta yayınlandı. Bu sene on altıncı yılını dolduran ödül, yazarlar, yayıncılar ve iş dünyası için de her yıl merakla beklenen bir etkinlik sayılıyor.

McKinsey büyük ortaklarından Dame Vivian Hunt’ın Financial Times editörlerinden Roula Khalaf ile ev sahipliğini yaptığı online etkinlikte salgın dönemi sonrası değişen iş sektörü ve kitap okuma alışkanlıklarına da değinildi. 

“Kitapların insanlara alternatif bir kaçış ve rahatlama olanağı sunduğu bu yıl içerisinde, çoğu iş sektörü de zaman aşımına uğramış fikirler sebebiyle değişimin gerisinde kaldı. Bu sebeple 2020 yılının kısa listesi, zengin çeşitliliğe sahip ana akım kitaplar ile sadece geçmişe atıfta bulunmuyor, liderlik üzerine esnek ve kalıcı öğretiler de içeriyor.” açıklamasıyla Dame Vivian Hunt, listedeki kitapların; ayrıca şirketlerin, organizasyonların ve toplumların salgın sonrası ‘yeni normalde’ nasıl tekrar birbirleri içinde yapılanacağına da çözümler getirdiğini ekliyor. 

Bu sene kısa liste için seçilen kitap yazarları arasında bir Nobel Ödülü kazananı, bir CEO, bir ekonomist mevcut. Bunun dışında öğretim görevlisi profesörler ve gazeteciler de listeye girmeye hak kazanan yazarlar arasında. 

“İyi bir kitap listesi provokatif, iyi yazılmış, ikna edici karakter gelişimleriyle birlikte okuya ilham verecek cağdaş ve önemli çözümlemeler içermelidir” 

– Raju Narisetti, McKinsey Küresel Yayın Müdürü ve FT&McKinsey Yılın İş Dünyası Kitabı Ödülü Jüri Üyesi 

Listede yer alan kitaplar arasından üç tanesi bağımsız şirketler üzerine odaklanırken, iki tanesi günümüzde kapitalizm olgusu üzerine geniş bir incelemeyi konu alıyor. Yeni teknolojiler ve dijital platformlar üzerine de kitaplar içeren liste, değişen dünya düzenindeki gelişmelerle okuyucuları güncel tutmayı hedefliyor. 

Modern iş dünyası problemlerinin içyüzlerine merak uyandırıcı ve zevkli yaklaşımları ile 2020 FT&McKinsey İş Dünyası Yılın Kitabı Ödülü listesine girmeye hak kazanan kitaplar; 

 A World Without Work: Technology, Automation and How We Should Respond

Daniel Susskind

Teknolojinin hayatlarımızdaki yükselişi sebebiyle iş gücüne ihtiyacın azalması, beraberinde ekonomik dengesizlikler yaratmaya devam ediyor. Buna paralel olarak yeni devlet girişimlerine duyulan ihtiyaç ve geleceğin nasıl şekilleneceği, Daniel Susskind’ın yıllar süren araştırmaları sonucu inceleniyor.

Deaths of Despair and the Future of Capitalism

Anne Case, Angus Deaton

Kapitalizmin çalışan sınıf adına olumsuz getirilerinin, boşanma, intihar ve madde kullanımı oranlarının artışlarıyla istatistiksel olarak desteklendiği ve muhtemel çözüm önerilerinin sunulmaya çalışıldığı bir eser. 

 If Then: How the Simulmatics Corporation Invented the Future

Jill Lepore 

1959 yılında Simulmatics adında bir firmanın, tüketici davranışlarını takip ederek insanların günlük hayatlarından veriler toplamasını konu alan kitap, günümüzde aşina olduğumuz bu durumun yıllar önceki sır perdesini aralıyor.

 No Filter: The Inside Story of Instagram 

Sarah Frier

Instagram’ın, bir hikaye anlatıcılığı uygulamasından bir trend belirleyicisine dönüşümü ve bunun günlük hayattaki tüketim alışkanlıklarına, yemek tercihine ve moda anlayışına etkileri bu kitapta inceleniyor.

No Rules Rules: Netflix and the Culture of Reinvention

Erin Meyer, Reed Hastings 

Netflix kurucu ortağı ve CEO’su Reed Hastings’in ortak yazarlığını yaptığı kitap, Netflix şirketinin takip ettiği politikaları ve günümüz eğlence sektörünü inovasyonlar ile nasıl şekillendirdiğini açıklıyor. 

 Reimagining Capitalism in a World on Fire  

Rebecca Henderson

Kitap, şirketlerin sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri, iklim değişikliği ve bu gibi büyük problemleri köklü yöntemlerle çözebileceği yaklaşımıyla halihazırda işletmelerin insanlara olan pozitif etkilerini konu alıyor. 

Kazanan eser, 1 Aralık tarihinde Londra’da yapılacak olan panelde açıklanacak. £30,000 değerindeki birincilik ödülünü, verilen £10,000 ödül ile birlikte diğer eserler takip edecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.