İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Estonya’dan Dünyada Bir İlk: Dijital Göçebelere 1 Senelik Vize Uygulaması

Estonya, bir yıl boyunca çalışma ve yaşama izni sağlayan ‘Dijital Göçebe Vizesi’ uygulamasını hayata geçirecek.

Dijital dönüşüm, girişim ekosistemi ve yenilikçi teknolojiler alanında önemli atılımlar gerçekleştirmeye devam eden Estonya dünyada bir ilke daha imza atıyor. Halihazırda devam eden e-Residency (e-Oturum) programını desteklemek amacıyla ‘Dijital Göçebe Vizesi’ (Digital Nomad Visa) uygulamasını devreye almak için çalışmalarını tamamladı. Estonya Parlamentosu, geçtiğimiz günlerde dijital göçebelerin Estonya’yı ziyaret etmesine, çalışmasına ve bir yıla kadar ülkede kalmasına izin verecek vize uygulamasını hayata geçirmek için ülkedeki Yabancılar Yasası’nda bazı değişiklikleri onayladı.

Dünyanın en gelişmiş girişim ekosistemlerinden birine sahip olan, 1,3 milyonluk nüfusu ile değeri 1 milyar USD’nin üzerinde 4 adet genç teknoloji şirketi (unicorn) çıkaran Estonya, işlerini uzaktan sürdüren girişimciler için dünyada bir ilk olarak ‘Dijital Göçebe Vizesi’ uygulamasını bu yılın sonunda hayata geçiriyor.

Kısa süre önce ülkedeki Yabancılar Yasası’nda bir dizi değişikliği onaylayan Estonya Hükümeti, hayata geçirilecek Dijital Göçebe Vizesi ile dijital göçebelerin Estonya’yı ziyaret etmesine, çalışmasına ve bir yıla kadar ülkede kalmasına imkan sunacak. 

Dijital Göçebe Vizesi, ilk kez iki yıl önce Estonya hükümetinin hayata geçirdiği dünyanın herhangi bir ülkesinin vatandaşlarına resmi dijital kimlik elde etme hakkı sunan e-Residency (e-Oturum) programı, özel şirketler, girişimler tarafından olumlu bulunarak desteklendi. Estonya hükümeti bunun üzerine harekete geçerek çalışmaları tamamladı.

Dijital göçebelerin turist rolü yapmasına gerek kalmayacak

Tüm dünyada dijital göçebeler, kendilerini turist olarak göstererek seyahat ediyor ve gittikleri ülkede turist vizesinin süresi boyunca kalabiliyorlar. Şimdiye kadar Estonya’da da durum aynı idi. Bu süreç işlerini dijital olarak yürütebilen kişiler için hem zor, hem de sınırlı süre tanındığı için özgürce çalışmalarını ve yeteneklerini uzun vadede ortaya koymalarını engelliyordu.

Estonya İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre bu yeni vize, özellikle teknoloji, finans veya pazarlama alanında yer ve zamandan bağımsız olarak uluslararası iş yapan kişilerin Estonya’da çalışmasına izin verecek ve işlerini kolaylaştıracak. Dijital Göçebe Vizesi’nin tam olarak uygulanmaya başlanması için henüz bir dizi onaydan geçmesi gerekiyor. Estonya İçişleri Bakanlığı’nın öngörüsüne göre, yılda yaklaşık 1.800 kişinin dijital göçebe vizesine başvurması bekleniyor.

Dijital göçebe vizesi Estonya’nın girişimcilere yönelik yaptığı ilk inovatif proje değil. Estonya’nın 2014 yılında yine dünyada bir ilk olarak hayata geçirdiği e-Residency (e-Oturum) programı ve 2017 yılında hayata geçirdiği Start-Up vize bu konuda akla gelen önemli adımlar.

Uzaktan çalışan üst düzey uzman ve yönetici sayısında ciddi artış var

e-Residency (e-Oturum) Programı Genel Müdürü Ott Vatter ise Dijital Göçebe Vizesi için başvuru yapacakların uluslararası bir şirket için tam zamanlı ve uzaktan çalıştıklarını göstermeleri gerektiğini söylüyor. Girişimciler ve yeni kurulan girişimler için Estonya Start-up vizesinin hala en iyi seçenek olduğunu belirten Vatter, “Estonya’da başarılı bir girişimci veya dijital bir göçebe olmanız fark etmeksizin e-Residency programından yararlanabilirsiniz.

Program, dünyanın herhangi bir ülkesinin vatandaşlarına resmi dijital kimlik elde etme hakkı sunarken, Estonya e-servis ve hizmetlerini kullanabilmesine imkan tanıyor. e-Residency programı, dünyanın herhangi bir yerinden Avrupa Birliği (AB) pazarında kurulmuş bir şirket olma avantajları sağlıyor. Bu doğrultuda e-Residency programı olarak, Dijital Göçebe Vize uygulamasını en başından beri destekliyoruz. İnsanların çalışma biçiminin, özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte hızla değiştiğini görüyoruz, uzaktan çalışan üst düzey uzman ve yönetici sayısında ciddi artış var.” diye konuştu.

Estonya, e-Residency programıyla dünyanın her yerindeki girişimcilere fırsatlar sunuyor

Estonya halihazırda dünyanın dört bir yanındaki girişimcilere Avrupa Birliği (AB) pazarında kurulmuş bir şirket olma avantajları sunan, AB üyesi ülkelerle AB ortak pazarının sağladığı imtiyazlar ile ticaret yapma imkanı tanıyan e-Residency (e-Oturum) programını girişimcilerin dikkatlerini çekmeye ve fırsatlar sunmaya devam ediyor. 2600’ü aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ‘e-Oturum’ aldığı program, dünya çapında 65 binin üzerinde kişiye ulaşırken, şimdiye kadar Türkiye’den e-Oturum (e-Residency) yoluyla kurulan şirketlerin sayısı ise 650’yi aştı.

Program, e-Residency ile kurulan bir AB şirketinin, sadece Avrupa’da faaliyet göstermesini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda dünya çapında iş yaparken AB’nin hukuki çerçevesinden de yararlanmasına olanak sağlıyor. Programla ilgili detaylı bilgilere https://e-resident.gov.ee/ adresinden ulaşılabiliyor.

Estonya e-Oturum programı hakkında

Estonya’nın dünyada ilk kez uygulamaya geçirdiği e-Residency programı, dünyanın herhangi bir ülkesinin vatandaşlarına resmi dijital kimlik elde etme hakkı sunuyor. Program, tüm ülke vatandaşlarına, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar global bir AB şirketini tümüyle çevrimiçi yönetme özgürlüğü tanıyor. e-Residency sahipleri, Avrupa Birliği iş dünyasına katılmanın yanı sıra, dijital kimlikleri ile kamu e-hizmetlerinden yararlanabiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.