İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dijital Anadolu ve DDM ile KOBİ’lerin 2020 Dijitalleşme Yolculuğu Başlıyor!

TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle 2 yılda 9 kentte 3 bine yakın KOBİ’yle buluşan Dijital Anadolu Projesi, koronavirüs salgını nedeniyle online platformda kaldığı yerden devam ediyor. Yine TÜRKONFED’in yürütücülüğündeki Dijital Dönüşüm Merkezi (DDM) 2020 programı da, Türkiye İş Bankası iş birliği ve Bandwitt çözüm ortaklığında, Dijital Anadolu Projesi ile birlikte ulusal ölçekte ve online olarak ücretsiz dijitalleşme desteğiyle KOBİ’lerin hizmetine açılıyor.

İstanbul’dan 150 KOBİ’nin dijitalleşme yolculuğuna rehberlik eden DDM, tüm Türkiye’deki KOBİ’ler başvurabilecek. TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası iş birliği ile yeni dönemde Anadolu’daki işletmelere de hizmet vermeye başlayacak DDM, dijitalleşme karnesi ve yol haritasını da ücretsiz olarak KOBİ’lere sunacak. Bu kapsamda, www.ddm.org.tr adresi üzerinden sisteme kaydolan KOBİ’ler arasından, dijitalleşme karnesi hesaplanabilmesi için gerekli koşulları sağlayanlar ile bir anket paylaşılacak. KOBİ’lerin yanıtlarına göre çıkarılacak dijital dönüşüm karnesi ve yol haritası ücretsiz olarak kendilerine iletilecek.

Bu KOBİ’ler içinden, koçluk için randevu talep eden ilk 100 şirkete de üç ay boyunca DDM tarafından koçluk eğitimleri ücretsiz olarak veriliyor. KOBİ’lerin DDM’nin ücretsiz hizmetleri için de www.ddm.org.tr adresine başvuru yapmaları gerekiyor.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ile Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek’in açılış konuşmaları, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın onur konukluğu ve AliExpress Ülke Müdürü Yaman Alpata’nın katılımıyla gerçekleştirilen Dijital Anadolu 2020 programının online lansmanının moderatörlüğünü Serdar Kuzuloğlu üstlendi.

Serdar Kuzuloğlu’nun ”Özel şartlardan geçiyoruz. Dünyanın ortak bir derdi var ve bu derde ortak çözümler bulmaya çalışıyoruz. Bu dünyanın gördüğü ilk özel dönem değil, son da olmayacak. Hayat bir şekilde akıp gidecek, çünkü buna programlıyız. Ancak hayat akıp gitmeye devam ederken, bizlerin de su üstünde kalıp bu akıntıda gemimizi yüzdürebilmemiz için rehberliğe, bilgiye, birikime, başaranlardan ve başarısız olanlardan tecrübeleri dinlemeye ihtiyacımız var.” sözleriyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan gerçekleştirdi.

TURKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan

”Değişim kaçınılmaz artık!”

Orhan Turan, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında dijitalleşmenin artık bir lüks değil, zorunluluk olduğunun altını çizdi.

”Değerli dostlar ve katılımcılar, TÜRKONFED Yönetim Kurulu adına hepinizi sağlık ve sevgiyle selamlıyorum. Hayatın her alanında uzunca bir süredir büyük bir devrim yaşanıyor, bu devrimin ayak sesleri duyulduğunda TÜRKONFED olarak yeni odağımızı belirlemiştik. Ekonomimizin kalkınmasında ana faktör olan KOBİ’lerimizin dijitalleşen yolculuğuna rehberlik etmek için bir hayal kurduk. Bu hayali İş Bankamızla, dijital dönüşüm odağında hayata geçirdik. 

Bugün hayallerinizde yeni bir süreci de online olarak başlatıyoruz. Dijital Anadolu projesi, dijitalleşmenin liderlerini kobilerimizle buluşturken, Dijital Dönüşüm Merkezi de korona döneminde hizmetlerini ücretsiz olarak KOBİ’lere açıyor. Değerli dostlar, her ülkeyi eşit düzeyde bir başlangıç noktasında buluşturan dijitalleşmenin korona döneminde etkisini daha fazla hissettik. Bu dönemde hızlı aksiyon aldık. Doğru ve sağlıklı bilginin şeffaf bir iletişimle aktarılmasını sağladık. TÜRKONFED webinar serisini başlattık. Siyasi partilerimizle dayanışma ve iş birliğini geliştirmek için, çözüme odaklandığımız TÜRKONFED ortak akıl platformunda buluştuk. Sahadan aldığımız deneyimleri, tecrübeleri ve gelişmeleri şu ana kadar 5 parti liderlerimizle görüştük. TÜRKONFED her zaman bir çözümün parçası olmak istemiştir. Bu misyonda devam etmektedir.

Ülkemizin pek çok bölgesinde gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ve eğitim programlarımızı online ortama taşıdık. 2 yılda 9 kentimizde 3000 kobiye ulaşan ve Anadolu’da dijitalleşme farkındalığı yaratan Dijital Anadolu projesi, korona döneminde yolculuğuna online olarak devam ediyor. Daha güçlü geliyor. İstanbul Kalkınma Ajansı desteği, İstanbul Valiliği ve Türkiye İş Bankası işbirliğiyle kurduğumuz dijital dönüşüm merkezi de 2020 programlı ile yeni bir faza geçiyor. 

İstanbul’da 150 kobimize dijitalleşme yolculuğunda rehberlik eden merkezimiz, kobilerimizin teknolojik hizmete kolay erişimini sağladı. Değerli dostlar, artık dijital dönüşüm merkezimizi kobilerimizin ücretsiz hizmetine açıyoruz. TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası işbirliği, Dijital Dönüşüm Merkezi 2020 programını online olarak ulusal ölçekte başlatıyoruz. ddm.org.tr üzerinden kobilerimiz sisteme kayıt oluyor ve sitedeki yönlendirmelerle dijitalleşme karnesi ve dijitalleşme yol haritalarını ücretsiz olarak öğrenebiliyor. Dijitalleşme karnesi ile yol haritasını inceleyen ve merkezimize başvuran ilk 100 kobiye de 3 ay boyunca ücretsiz dijital koçluk hizmeti veriliyor. 

Merkezimiz aynı zamanda KOBİ’ler için Online Acil Durum Hattı olarak hizmet veriyor. Değerli dostlar, dijitalleşme bir lüks değil. Topyekün bir zihniyet değişikliği ile aksine bir zorunluluktur. Değişim kaçınılmaz artık. Değişime hazırlıklı olan, teknolojiyi üreten aynı zamanda nitelikli insan kaynağına yatırım yapan ve dönüşümün ruhunu kavrayan şirketler ve ülkeler ayakta kalacak. Bu vesileyle, aynı hayali paylaştığımızın İş Bankamızın değerli genel müdürü Adnan Bali ve genel müdür yardımcısı Şahismail Şimşek ile, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vafkı Başkanı Faruk Eczacıbaşı’na katkıları için şükranlarımızı sunuyorum.

Sevgili moderatörümüz Serdar Kuzuloğlu ve Ali Express Ülke Müdürü Yaman Alpata ile çözüm ortağımız Bandwitt’e teşekkür ediyorum. Dijital Dönüşüm Merkezi’nin bugünlere gelmesine destek olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi, Endeavour Türkiye ve Dijital Dönüşüm Merkezi Danışma Kurulu üyelerimize teşekkürler. 

21 ve 28 Mayıs’ta canlı yayınlarımız devam edecek. Takip etmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Sağlıklı kalın, dijitalde kalın, üretmek ve değer yaratmakla kalın. Teşekkürler.”

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek

”Hep birlikte zor bir dönemden geçiyoruz”

Lansmanın ikinci açılış konuşması ise Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek tarafından gerçekleştirildi.

Orhan Bey’in de bahsettiği üzere, TÜRKONFED ve İş Bankası olarak 2018 yılından bu yana Dijital Anadolu toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar, TÜRKONFED ile beraber 9 farklı ilde kobilerimizle bir araya geldik. Her bir toplantıda Orhan Bey ile beraber kobilerimizi dijitalleşmeyi konuşmak üzere ağırladık. Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemlerle birlikte bu toplantılarımızı dijital platforma taşıdık. Buradaki en büyük gayemiz, kobilerimizin dijitalleşme süreçlerine verdiğimiz desteğin kesintisiz bir şekilde devam etmesi. 

Hep birlikte zor bir dönemden geçiyoruz. Bir yanda salgınla birlikte bireysel düzlemde hayatımızı etkileyen belirsizlik, diğer yanda ticari hayatta teknolojinin kullanımı ve yeni iş modellerinin oluşturulmasının gerekliliği bizleri çevrelemiş durumda. Son aylarda yaşadığımız bu süreç, bize dijitalleşmeye yapılan yatırımların ne kadar önem arz ettiğini çok keskin bir şekilde gösterdi. Salgın tüm dünyada insanların davranış ve alışkanlıklarda bir değişimi zorunlu kılıyor.

İş insanları ticari hayatta dijital dönüşümün gerekliliğini ve ne kadar hayati olduğunu bu süreçte deneyimlemiş oldular. Üretim ve tüketim tarafının ciddi bir şekilde etkilendiğine hep birlikte şahit olduk. Özetle, üretim yapılarını ve süreçlerini dijitalleşme perspektifiyle yeniden şekillendiren ve hizmetlerini dijital platformlar aracılığıyla sunabilen firmalar bu süreçte rakiplerinin 1 adım önünde olabildiler. Bunu yapabilenler, rakiplerine nazaran daha güçlü bir konumda yer almaktadırlar. Bu nedenle de, salgın sonrası normalleşme dönemine girerken KOBİ’lerimiz iş süreçlerini yeniden yapılandırmalı. Burada alınacak aksiyonlardan ilki, teknolojiye yatırım yapmak olmalı.

İş Bankası olarak, ticari hayatı dijitalleştiren banka olma misyonumuzla, dijitalleşmenin bir işletme için ne kadar hayati bir konu olduğu daha önceki toplantılarımızda da hep ifade etmiştik. Bir yandan dijitalleşme çalışmalarına destek vermeye devam ederken, bir yandan da koronavirüs salgınının istihdam, üretim, ticaret ve ödeme sistemlerine yönelik olumsuz etkilerini azaltmak ve ekonomik aktivitelerin devamını sağlamak amacıyla hızlı bir şekilde ekonomiye destek paketini devreye aldık. İstikrar Kalkanı programına uyumlu hareket ederek ekonomiye olan desteğimizin devamı için çalışmalarımıza hassasiyetle devam ediyoruz. Bunlara ilişkin birkaç örnek vermek istiyorum; Kredi Garanti Fonu ile 2 tane protokol imzaladık. Ödeme destek protokolü ve kredi destek paketi. Bu iki protokolün kapsamında olan programlarda uygun faiz oranlarıyla 3 ay ana para ve faiz ödemesiz toplam 12 ay vadeli kredi kullandırmaktayız. Yine kendi kaynaklarımızdan yürüttüğümüz ‘’KOBİ’lerle El Birliği’’ kampanyası, KGF limitlerinden faydalanamayan müşterilerimiz şubelerden elleri boş dönmesinler diye onların finansman ihtiyaçlarını da KGF’deki aynı koşul ve faiz oranlarıyla karşılamaya çalışıyoruz. Bu özel dönemde çiftçilerimizin de artan finansman ihtiyaçları var. ‘’Çiftçilerimizle El Birliği’’ destek paketini oluşturduk. Bu kapsamda, 60 aya kadar vadeli 250.000 TL’ye kadar uygun faizli oranlarla kredi kullandırıyoruz. 

Yine üreticilerimiz için 30 Haziran’a kadar, maksimum 18 aya kadar vadeli, 25.000 liralık krediler için teminat kolaylıkları sağlayacak paket oluşturduk. Müşterilerimizin talep etmesi halinde 31 Mayıs’a kadar kredi ana para faiz ödemelerini 3 ay süreyle öteleme imkanı sağlıyoruz. Dijital kanallar üzerinden bankamız müşterilerinin yapacakları EFT ve havale işlemlerinden 31 Mayıs’a kadar ücret almayacağımızı duyurduk. Bütün üye işyerleri ücretlerini 3 ay erteledik. Ticari kredi kartı hesap özeti borcunu kobilerimiz asgari tutarların ödemeden 3 aya kadar erteleyebiliyorlar. Müşterilerimizin kartlarının asgari ödeme oranlarında da müşterilerimiz lehine değişiklikler gerçekleştirdik. Bireysel kartlar için %30’dan %20’ye, ticari kartlarda ise %20’den %10’a indirdik. 

Türkiye’nin bankası olarak içinde bulunduğumuz zorlukları aşmak için ticari hayatın desteklenmesi için yapıcı ve çözücü anlayışımızla her türlü ilave tedbiri almaya devam edeceğiz. Bugün sizlerle bir araya gelmemizin önemli bir başka sebebi daha var. Orhan Bey çok güzel bahsetti. TURKONFED ile birlikte yürüttüğümüz Dijital Dönüşüm Merkezi’nden çok memnun olduğumuzu özellikle belirteyim. Piyasada görüşmekte olduğumuz müşterilerimiz arasında da bu memnuniyeti dile getiren müşterilerimiz var. Projemizin yeni dönemini bugün başlatıyor olmamız çok kıymetli. Geçtiğimiz dönemde, sadece İstanbul ilinde ve buradaki belli sayıda KOBİ için sınırlı tuttuğumuz bir projeydi bu. Ancak bugün tüm Türkiye’de, herkese açık bir şekilde projemiz hayatını sürdürecek. Bu nedenle çok kıymetli buluyorum. 

İş Bankası olarak biz projeye destekçi olmanın yanı sıra, kobilerin dijitalleşme süreçlerinde finansman sağlayıcı olarak da yer almaya devam edeceğiz. El birliğiyle, bu zor günlerin üstesinden gelerek tüm üretim ve ticaret hayatına destek olmayı sürdüreceğiz. Sizlere, ailelerinize, sevdiklerinize en küçük bir zarar gelmeden sağlıkla bu dönemi geçirmenizi temenni ediyorum. Projemizin işlerinize katkı sağlamasını ümit ediyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.