İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çalışanlarda Salgın Endişesi Azalıyor

Kariyer.net’in ‘HR Pulse’ araştırma serisi kapsamında Curiocity iş birliği ile gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının ikinci dönem raporu yayınlandı. Araştırma; Koronavirüs sürecinin beyaz yaka çalışanlar ve İK yetkilileri gözünden değerlendirmesini sunarken, mavi yaka çalışanların görüşlerine de yer verdi. Çalışanların Koronavirüs’e ilişkin endişe seviyesinin ilk döneme kıyasla azaldığı araştırmada, çalışanların şirketlerine verdiği notun iyileştiği dikkat çeken bulgular arasında yer aldı.

Kariyer.net’in “HR Pulse” araştırma serisi kapsamında Curiocity iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının ikinci dönem sonuçları açıklandı.

Koronavirüs salgınının iş hayatına etkisini gözlemlemek amacıyla gerçekleştirilen araştırma, beyaz yaka çalışanlar ile İK yetkililerinin eğilimlerindeki değişimi gözlemlemek amacı ile mart ve nisan aylarında, iki kez gerçekleştirildi. Kariyer.net’in mavi yaka çalışanlara özel platformu İşin Olsun’un desteği ile nisan ayı başında mavi yaka çalışanlar da araştırmaya dahil edildi.

“Koronavirüs ve İş Hayatı” ikinci dönem araştırmasına; 996 beyaz yaka ve 500 mavi yaka çalışan katılırken 357 İşveren/İK yetkilisinin de görüşleri alındı. Araştırma sonuçları; salgının seyrine ilişkin belirsizliklerin ikinci dönemde görece azaldığını, İK yetkilileri ve beyaz yaka çalışanların da salgınla ilgili endişe seviyelerinin ilk döneme göre düştüğünü ortaya koydu.

Süreç uzadıkça, evden çalışma cazibesini yitiriyor

Salgın nedeniyle şirketlerinde evden çalışma önlemi alınan beyaz yaka çalışanlardan, bu esnekliğin önümüzdeki dönemde kalıcı olmasını talep edenlerin oranının ikinci dönemde %13 düşüş göstermesi dikkat çekti. Çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin azalması, sürekli evden çalışma yerine belirli günlerde evden çalışılan modellere daha sıcak bakılabileceğine işaret etti.

Diğer yandan ilk döneme göre tekrar ofise dönme konusundaki tedirginlik düzeyinin İK yetkililerinde %47’den %39’a; beyaz yaka çalışanlarda ise %54’ten %43’e düştüğü görüldü.Bu durum, çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin azalmasının nedenlerinden biri olarak görüldü.

Evden çalışmak, İK yetkililerini daha fazla zorlamaya başladı

Şirketlerinde evden çalışma uygulamasına geçilmesinin günlük işlerini olumsuz etkilediğini belirten İK yetkililerinin oranı ilk dönemde %37 iken; ikinci dönemde %50 seviyelerine yaklaştı.

Beyaz yaka çalışanların yaklaşık yarısı, evden çalışmanın verimliliklerinde bir fark yaratmadığını dile getirdi. Hem İK yetkilileri hem de beyaz yaka çalışanlar, evden çalışmanın daha az verimli olmasının en önemi iki sebebini, çalışma arkadaşları ile eş zamanlı iş yürütememek ve evde odaklanmanın zor olması diye nitelendirdi.

Beyaz yakalıların endişe seviyesi düşüyor

Araştırmanın ikinci dönem sonuçları; hem İK yetkililerinin (%47) hem de beyaz yaka çalışanların (%51) salgınla ilgili endişelerinin benzer seviyelerde olduğunu ve bu kesimin endişe seviyesinin mavi yakalı çalışanlara (%60) göre daha düşük olduğunu ortaya koydu. Diğer yandan salgına yönelik tutumunda endişeli olduğunu söyleyen İK yetkililerinin endişe seviyelerinde ilk döneme göre %17, beyaz yaka çalışanların ise %14 oranında düşüş görüldü. Hem beyaz yaka hem de mavi yaka çalışanların endişe ettikleri konularının başında sırasıyla; ailelerinin sağlığı ve aile büyükleri/yaşlıların sağlığı geldi.

Korona sonrası dönemle ilgili optimizm yükseliyor

Salgın sonrası normal düzene geri dönüleceğini düşünen İK yetkilileri (%25) ve beyaz yaka çalışan (%25) oranı ikinci dönemde artış göstererek, mavi yakalı çalışanlar (%27) ile benzer seviyelere yükseldi.

Çalışanların şirketlerine verdiği not yükselişte

Şirketlerinin aldıkları önlemleri, bu önlemlerin iletişimini ve şirketin kriz yönetimi performansını yeterli bulduğunu belirten beyaz yaka çalışan oranının, ilk döneme kıyasla yaklaşık %10 artması dikkat çekti. Diğer yandan beyaz yaka çalışanların yarısı, kriz yönetiminde şirketlerinin kriz yönetimi performansının kendilerini tatmin etmediğini ifade etti.

Araştırma sonuçları mavi yaka çalışanların (%33), beyaz yaka çalışanlara (%23) göre şirketlerinin aldığı önlemleri daha yetersiz bulduğunu gösterdi.

İşletmelerin koronavirüs salgın önlemleri, çalışanlarının da ötesine geçti

Araştırmanın ikinci dönem sonuçları, işletmelerin sadece çalışanları için değil tedarikçiler, müşteriler gibi ekosistemindeki diğer paydaşlar ve toplumdaki ihtiyaç sahipleri için de aldıkları önlemleri ilk döneme göre %9 civarında arttırdığını gösterdi. Çalışanların, işletmelerin aldığı önlemler açısından farkındalığı İkinci dönemde artmış olsa da bu önlemlerden haberi olmayanların oranının hala %40’ın üzerinde olması dikkat çekti.

Her 10 işletmeden 4’ü, kısa çalışma modeline geçti

Salgın süreci uzadıkça alınan önlemler şekil değiştirirken, özellikle maliyetlerin kısılması ve kısa dönem çalışma modeli gibi önlemlerin ilk döneme göre arttığı görüldü. Kısa çalışma modeline geçen işletmelerin ikinci dönemde %23’den %41’e çıktığı görüldü.

İşveren markasının önemi artacak

Salgın sürecindeki belirsizliğin azalması ile beyaz yaka çalışanların işveren markasına yönelik genel yaklaşımlarının tüm başlıklarda iyiye gittiği gözlemlendi. Bu dönemde beyaz yaka çalışanlarının motivasyonunu artırmaya yönelik ek uygulamalar yapan şirketlerin oranı %12 artışla %27’ye ulaşsa da son dönemde işverenlerin %73’ünün çalışan motivasyonunu artırmak için herhangi bir uygulama yapmadığı dikkat çekti.

Beyaz yaka çalışanların salgın dönemindeki haklarının neler olduğu konusunda bilinç seviyesi ikinci dönemde artsa da; yarıdan fazlasının bu dönemdeki haklarını bilmemesi dikkat çeken diğer bir bulgu oldu.

Diğer yandan araştırmada şirket yönetimine güven, şirkete bağlılık, performansa etki gibi başlıklarda mavi yaka çalışanların, beyaz yakalılara göre daha olumsuz yanıtlar verdiği görüldü. “Şirketiniz motivasyonunuzu artırmak için ek uygulamalar yapıyor mu” sorusuna mavi yaka çalışanların sadece %10’u evet cevabını verdi.

1588408018_HR_Pulse_Koronavirus_ve_Is_Hayati_Ikinci_Donem_Raporu-1

Haberi okuduysanız bu kitap da ilginizi çekebilir: https://www.humanistkitap.com/urun/yleri-anla-degistirme-kurumsal-hayata-milenyum-kusagi-ve-iletisim

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.