İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pinterest ile E-İhracat’ı Arttırmak Mümkün

Globalleşen dünya koşullarında, artık tüm dünya vatandaşları kendi ülkelerinden alıveriş yapar gibi başka ülkelerinden ürü satın alabiliyor. Lojistik imkanlarının da gelişmesi ile kolayca gerçekleşen E-ihracat uygulamalarında önemli pazarlama kanallarından birisi olan ve özellikle batıda yaygın biçimde kullanılan Pinterest hakkında ne biliyorsunuz? Veri analisti ve iletişim tasarımı uzmanı Ömer Yoluk, Pinterest ile E-ihracat kapasiteni nasıl arttırabileceğimiz hakkında bilgiler veriyor.
Dünyadaki fiziksel sınırlar değişmiyor olsa da, dijitalleşen dünya şartları altında artık bu sınırlar neredeyse hiçbir anlam ifade etmiyor. Bir Amerikalı, Türkiye’den bir ürün sipariş edip, birkaç gün içerisinde ürüne sahip olabilirken, bu diğer tüm dünya ülkeleri için geçerli oluyor. Türkiye’den yurtdışına E-ihracat ile son derece ciddi bir trafik söz konusu iken herhangi bir üretici veya perakendecinin bu trafikten faydalanması için de herhangi bir engel yok. Küçük miktarlarda e-ihracat gönderileri için gümrük işlemleri kolaylıkla gerçekleşebiliyor ki, dileyen satıcılar sadece e-ihracat yapabilmek için bu yönde gümrük müşavirliği firmalarından destek alarak, daha kapsamlı satışları da yapabiliyorlar.


Pinterest ile satış yapılır mı?

Elbette pinterest mağaza sahiplerine doğrudan satış yapabildikleri bir platform olarak hizmet verir. Satış politikalarına uygun biçimde mağaza açan ve kimliğini doğrulayan satıcılar, Pinterest üzerinden satış yapabilirler. Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan sosyal medya platformlarından alışveriş yapma alışkanlığı, batıda son derece yaygındır. Özellikle görselliği ile seçimlik ürünlerin satışında, birçok e-ticaret platformundan çok daha yoğun satışın yapıldığı bu platform, satış alt yapısının açılması ile birlikte başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa ve dünyanın diğer birçok noktasında efektif biçimde kullanılıyor.
Tabii ülkemizde henüz bu sistem etkin bir şekilde kullanılmıyor olduğundan Türkiye’deki satıcılar için Pinterest, şimdilik bir katalog aracı olarak daha yaygın kullanılıyor. Tekstil firmalarından, kitap yayıncılarına, ressamlardan ayakkabıcılara kadar birçok sektör temsilcisi bu platformda etkin yayın yaparak hedef kitlelerine ulaşabiliyor.


Yurtdışına satış neden önemli?

İhracat yapmak isteyenler için yurtdışına satışın neden önemli olduğundan bahsetmeye elbette gerek yok. Ancak hali hazırda ülke içerisinde ihraç potansiyeli bulunan ve aslında kolaylıkla satılabilecek ürünleri bekleten satıcılar için ihracatın önemine vurgu yapmakta fayda vardır.
Hangi ürünü üretiyor veya satıyor olursanız olun, özellikle batı ülkelerine yapacağınız satışlarda, ürü fiyatlarını Türkiye alım gücüne göre belirlemeniz halinde çok yüksek bir sürümle karşılaşırsınız. Örneğin; bir havlunun Türkiye’deki satış fiyatı 2-4 dolar arasındayken, Amerika’daki satış fiyatı 50 dolarak kadar çıkabilir. Bu durumda lojistik maliyetleri eklendiğinde dahi, ortaya Amerikalı bakımından son derece uygun fiyatlar çıkar. Kaldı ki, Türkiye’de üretilen, özellikle otantik ürünlere Amerika veya Avrupa’da erişmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle ürünlerinizin satış hacmi son derece yüksek olabilir.


Yurtdışına Pinterest ile pazarlama yapabilirsiniz

Yurtdışında herhangi bir noktaya Pinterest gibi global kullanıcı ağı bulunan bir platformu kullanarak kolayca pazarlama yapabilirsiniz. Etiketleri ve metin alt kodlarını doğru yapılandırıp, buradaki içeriklerinize özgün içerikler yüklemeniz halinde Pinterest aramalarında ön sıralarda yer alır ve kullanıcıların dikkatini çekersiniz.
Pinterest kendi e-ihracat platformunuza veya katalog sitenize link vermenizi de yasaklamaz. Bilakis size doğrudan bağlantı imkanı sunar. Dolayısıyla, bu platform üzerinden edineceğiniz müşteriyi kendi sitenize aktarabilir, kuracağınız e-ihracat platformu üzerinden de satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışında e-ihracat için müşteri bulmanın en etkili yollarından birisi olan bugünlerde Pinterest isminden en çok bahedilen platformdur.


E-ihracat için özel bir entegrasyon gerekiyor mu?

Esasında ihracat belli bir hacme kadar herhangi bir izin veya özel prosedür gerektirmediği gibi, satış yapabilmek için bir özel protokol de yok. E-ticaret sitenizin yurtdışına satış yapabiliyor olması; sizi doğrudan e-ihracat yapabilir hale getiriyor. Ancak tabii tıpkı Pinterest’in  kendi arayüzünde olduğu gibi, kendi sitenizde de ilgili ülkelerin dilinde yayın yapıyor olmanız gerekiyor. Örneğin; Almanya’yı hedef ülkeler arasına koyduysanız ve bu ülkedeki tüketicilere ürün satacaksanız, Pinterest’ten sizin sitenize geldikten sonra dil problemi söz konusu olmaksızın alışveriş yapabilir olmalarını sağlamanız gerekiyor
Pinterest’in her geçen gün genişleyen sistematiği, yakın zamanda ülkemizde de doğrudan mağaza açabilir ve satış yapabilir hale gelmenizi sağlayacak. Bu sürecin sonrasında daha kapsamlı satış araçlarını, daha çok dilde kullanabilmeniz mümkün olacak.


Pinterest ile en çok hangi ülkelere satış yapılabiliyor?

Pinterest’in en yaygın kullanıldığı ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Onu İngiltere ve Avrupa ülkeleri izler. Türkiye’nin e-ihracatta lojistik olarak en yüksek kabiliyete sahip olduğu ülkeler de Avrupa ülkeleridir. Dijital alışverişin özellikle Covid döneminden sonra ciddi şekilde arttığı Avrupa ülkelerinde, yurtdışından online alışveriş yapmak da oldukça yaygın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle üretimde neredeyse tekel olduğumuz bir çok ürünü bu kanaldan tüm dünyaya pazarlayabilir, yegane üreticisi olmasak dahi, Pinterest’i dijital pazarlama araçları içerisinde önemli bir yere konumlandırarak, ihracat pazarlaması uygulamalarında avantaj elde edebiliriz.
Kapsamlı, stratejik ve taktiksel uygulamaları bakımında iyi yönetilmesi gereken ihracat pazarlaması, mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Pinterest gibi zeminler ve diğer tüm ihracat pazarlaması yapılan alanlarda, uluslar arası pazarlama deneyimi bulunan ekiplerle çalışmanız büyük önem arz ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.