İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Microsoft’un Yeni İşletim Sistemi Windows 11 Üzerine Uzman Yorumlarını Sizler İçin Derledik

Son güncelleme tarihi 25 Ocak 2022

ABD merkezli dünyanın en dinamik teknoloji şirketi Microsoft, 24 Haziran’da yeni işletim sistemi Windows 11’i tüm dünyaya duyurdu. Milyonlarca insan Windows 11’in detaylarını merakla beklerken, Microsoft yeni işletim sistemini tanıtmak için bir sunum gerçekleştirdi. Akabinde kendi web sitesinde bir açıklama yayınlayan Microsoft, Windows 11 için “Şimdiye kadar yaptığımız en iyi Windows sürümü” dedi. Windows 11’in tasarımı insanlar tarafından fazlaca ilgi ve beğeni topladı. 

Windows 11’in bir yeni özelliği de çok fazla ilgi görecek “Karanlık Mod”

Windows 11 için sunum gerçekleştiren şirket, milyonlarca Windows kullanıcısına, yeni işletim sisteminde artık Karanlık Gece Modu özelliğinin olacağını belirtti.

Windows 11’in tanıtımının ardından yeni sürüm üzerine WebTekno yazarlarından değerlendirmeler geldi. İşte sizin için derlediğimiz Windows 11 değerlendirmeleri:

WebTekno yazarı Eray Kalelioğlu’nun Windows 11 yorumlamasına göre, 2021 sonuna doğru Windows 10 kullanan tüketiciler Windows 11’in kurulumunu ücretsiz bir şekilde, ancak temiz kurulum yaptıktan sonra kullanabilecekler. Bir diğer seçenek olan Windows 10 sürümünü yükselterek yeni sürümü kullanmak isteyenler, belli bir süre bekletilecek. Ayrıca Microsoft yeni bir Windows 11 sürümlü bilgisayar alarak doğrudan yeni sürüme ulaşma imkanıda sunuyor.

“Oyuncular için oldukça ideal”

Microsoft, yeni işletim sisteminin 3 özelliğini açıklayarak oyuncuların dikkatlerini üstüne çekti. Bu özelliklerin oyun kalitesini çok fazla artıracağı söyleniyor. Windows 11’in 3 özelliğinin Eray Kalelioğlu gözünden değerlendirmesine göz atalım:

Auto HDR Özelliği

Eray Kalelioğlu, yeni işletim sisteminde mevcut olan Auto HDR özelliğinin, oyunlardaki görüntü kalitesi çok ciddi miktarda artacağını dile getiriyor. Bu özellik sayesinde ekstra derinlik ve keskinlik, daha iyi bir parlaklık ve canlı görünüm sağlanabileceğinide ayrıca belirtiyor.

DirectStorage Özelliği

DirectStorage özelliğinin ise darboğaz sorununu tamamen ortadan kaldıracağını söyleyen Kalelioğlu, “Windows 11’in açıkladığı bu özellik, yeni nesil konsollarla karşımıza çıkan yeni bir teknoloji” diyor. NVMe SSD ya da tabanlı sistemlerde kullanılabilecek özelliğin, oyundaki verileri direkt GPU’ya aktarılırken SSD’nin tüm gücünün de kullanabilir olduğunu ekliyor. Bu şekilde CPU’lar, mevcut durumdakine kıyasla pasif duruma gelmiş olduğunu belirtirken, oyuncuların en büyük sorunlarından bir tanesi olan darboğaz sorununu ortadan kaldırdığını açıklıyor.

Xbox Game Pass Özelliği

WebTekno yazarı Eray Kalelioğlu, Windows 11’deki yerleşik yazılımlardan birinin de, Xbox Game Pass entegrasyonu olacağını yazısında söylüyor. Microsoft’un bu özellik sayesinde kullanıcıların kolaylıkla oyunlara erişebileceklerini açıkladığını da belirten Kalelioğlu, “Bir kullanıcı eğer Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine sahipse, Xbox Cloud Gaming’e direkt olarak ulaşabilecek.” diyerek açıklıyor. Bu sayede Xbox Series X/S için geliştirilmiş olan neredeyse her oyun, Windows 11 üzerinden rahatlıkla oynanabileceğinide ortaya koydu.

Windows 11’i yüklemek isteyen kişiler cihazlarının yeni sürümü ne kadar sağlıklı ve iyi kullanabileceğini PC Health Check uygulaması üzerinden öğrenebilirken Microsoft şirketi bu uygulamayı kaldırdıklarını açıkladı.

Bu gelişme üzerine WebTekno Yazarı Ümit Kılınç’ın Windows 11 değerlendirmesi ise şu şekilde oldu: 

Microsoft’un paylaştığı blog yazısında sisteminizin Windows 11’i kaldırıp kaldırmadığını gösteren yazılımı geçici süreliğine kaldıracağını açıkladığını söylüyor. Gerekçeyi itiraf olarak gören Kılınç, şirketin açıklamasını da örnek gösterdi: Yazılım, sistemin neden kaldıramadığına dair yeterli bilgi sunmuyor.

Ümit Kılınç yazısının devamında işletim sisteminin üzücü yanının, sistem gereksinimleri olduğunu dile getirdi. Microsoft’un minimum sistem gereksinimlerinin, 2018 yılı kadar yakın bir tarihte piyasaya sürülen bazı bilgisayarların dahi çalıştırılamayacağı anlamına geldiğini de özellikle belirtiyor.

“İşletim sistemini sistemimizin kaldırıp kaldıramayacağınıysa Microsoft’un ‘PC Sistem Durumu Denetimi’ isimli yazılımından öğrenebiliyorduk.”

Microsoft, Windows 11’i destekleyip desteklemediğini test eden PC Health Check isimli uygulamayıda an itibarıyla kaldırılmış durumda.  Kılınç, şirketin yazılımı kaldırması yönünde eleştiriler aldığı için bir açıklama yayınladığını söylerken, insanların açıklamayı bir miktar yetersiz bulduğunuda ekliyor.

Microsoft’un açıklaması ise şu yönde:

Şimdiye kadarki geri bildirimlere dayanarak, bir Windows 10 bilgisayarın neden yükseltme gereksinimlerini karşılamadığı konusunda bizden beklediğiniz ayrıntı ve doğruluğu sunacak kadar hazır olmadığını kabul ediyoruz. Ekiplerimizin geri bildirimleri değerlendirebilmeleri için uygulamayı geçici olarak kaldırıyoruz. Bu sonbaharda genel kullanıma hazırlanmak için tekrar çevrimiçi hale getireceğiz.

Microsoft, neden bu sistem gereksinimlerini istediklerini de açıkladı:

Şirket, Windows 11’in neden bu denli bir sistem gereksinimi istediğini özetle 3 başlıkta açıkladı: Güvenlik, güvenilirlik, uyumluluk:

  • Güvenlik: Windows 11, Windows Hello, Cihaz Şifreleme, sanallaştırma tabanlı güvenlik (VBS), hiper yönetici korumalı kod bütünlüğü (HVCI) ve Güvenli Önyükleme gibi korumaları etkinleştirebilen donanım gerektirerek güvenlik çıtasını yükseltir. Bu özellik kombinasyonunun, test edilen cihazlarda kötü amaçlı yazılımları %60 oranında azalttığı görülmüştür. Prensibi karşılamak için, tüm Windows 11 destekli CPU’larda yerleşik bir TPM bulunur, güvenli önyüklemeyi ve VBS ile belirli VBS yeteneklerini destekler.
  • Güvenilirlik: Yeni Windows sürücü modelini benimseyen ve %99,8 çökmesiz deneyim sağlayan OEM ve silikon ortaklarımız tarafından desteklenen CPU’ları seçerek; Windows 11’e yükseltilen cihazlar, desteklenen ve güvenilir bir durumda olacaktır. 
  • Uyumluluk: Windows 11, kullandığınız uygulamalarla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Office ve Microsoft Teams için minimum sistem gereksinimlerimizle uyumlu olarak 1 GHz’den yüksek 2 çekirdekli işlemciler, 4 GB bellek ve 64 GB depolama temellerine sahiptir.

Tüm dünyada yepyeni özellikleriyle dikkatleri üstüne çeken ve merakla beklenen yeni sürüm Windows 11, 2022 yılında insanlara sunulduğunda yeni içeriklerini, güncellemelerini ve önceki sürümden farklarını görmüş olacağız. İnsanlara nasıl bir kullanım kolaylığı sağlamakta ve bizlere mevcut sürümünden ne kadar farklı imkanlar sunduğunu da yine hep birlikte deneyimleyeceğiz. Bakalım Windows 11 tüm bu beklentilerimizi karşılayabilecek bir sürüm geliştirebilecek mi?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir